Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023 η Τράπεζα Eurobank απένειμε στο Γενικό Λύκειο Πεύκων, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Μπροστά για την Παιδεία», τιμητική πλακέτα χάριν της Αριστούχου Μαθήτριας
Χρυσούλας Ζιμπιλίδου, που αποφοίτησε από το Λύκειο μας με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στην Εκπαιδευτική Περιφέρεια Δυτικής Θεσσαλονίκης, για το σχολικό έτος 2022-2023.

Θερμά συγχαρητήρια στη Χρύσα, στους Γονείς της και στους καθηγητές του Γενικού Λυκείου Πεύκων, που συνέβαλαν τα μέγιστα στη διάκριση αυτή. Με την επιτυχία της Χρύσας επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο η κοινή παραδοχή ότι η αριστεία είναι ένας αγώνας που κάνει ο μαθητής με τον εαυτό του για να γίνει καλύτερος και δεν είναι ανταγωνισμός.