Την προηγούμενη βδομάδα οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Πεύκων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning του σχολείου μας με τίτλο «All We Need is … Art!» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα τηλε-μάθημα διαφορετικό από τα συνηθισμένα, με συμμετοχή μαθητών του εξωτερικού! Το απόγευμα της Πέμπτης 10 Φεβρουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning που ξεκίνησε το σχολείο μας σε συνεργασία με 4 σχολεία της Ευρώπης από Λιθουανία, Μολδαβία, Ολλανδία και Ρουμανία.

Το πρόγραμμα eTwinning έχει θέμα την τέχνη και είναι εμπνευσμένο από το σεμινάριο «Visual Literacy and Art in the EFL Classroom» που διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου ΠΕ06 κ. Γεωργία Δελημπανίδου τον Νοέμβριο – Δεκέμβριο 2021 και το οποίο παρακολούθησε η καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου μας κ. Αρετή Σιδηροπούλου. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος eTwinning οι μαθητές θα συζητήσουν για το ρόλο της τέχνης στη ζωή μας και τη θέση της στην εκπαίδευση, αλλά και θα εμπλακούν σε οπτική ανάγνωση έργων τέχνης όπου θα αναλύσουν τα οπτικά στοιχεία  των έργων αναζητώντας τα νοήματα που μας μεταφέρουν. Σκοπός του προγράμματος είναι να καλλιεργήσει τον κριτικό και οπτικό γραμματισμό των μαθητών, καθώς και να αναπτύξει τη δημιουργικότητά τους μέσα από την ανταλλαγή πρωτότυπων ιδεών και τη δημιουργία των δικών τους έργων τέχνης. Επιπλέον, το πρόγραμμα έχει σκοπό να φέρει τους Έλληνες μαθητές σε επικοινωνία με μαθητές από άλλες χώρες της Ευρώπης, ώστε να συνεργαστούν σε κοινές δραστηριότητες και να εξασκήσουν την Αγγλική γλώσσα.

Στην πρώτη διαδικτυακή συνάντηση συμμετείχαν 6 καθηγήτριες και 33 μαθητές από όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι συμμετέχοντες πήραν αρχικά μέρος σε 2 δημοσκοπήσεις με χρήση του εργαλείου MentiMeter. Το πρώτο ερώτημα που απάντησαν ήταν «Ποιες λέξεις έρχονται στο μυαλό σας όταν σκέφτεστε την τέχνη». Όπως φαίνεται και στην εικόνα, το συννεφόλεξο που προέκυψε περιλάμβανε πλήθος από διαφορετικά στοιχεία, ιδέες και συναισθήματα που μόνο η τέχνη μπορεί μοναδικά να συνδυάζει. Στη δεύτερη δημοσκόπηση με θέμα «Τι είναι Τέχνη για σας» οι απαντήσεις που έδωσαν οι συμμετέχοντες ήταν πραγματικά ποιητικές, αποτυπώνοντας και αναδεικνύοντας τη σημασία της τέχνης στη ζωή μας: «Η τέχνη είναι η ελευθερία της δημιουργίας», «Είναι η αντανάκλαση της ψυχής», «Είναι η έκφραση της ζωής», «Είναι καταφύγιο».

Στη συνέχεια οι μαθητές από τα διάφορα μέρη της Ευρώπης χωρίστηκαν σε εικονικά δωμάτια όπου είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να συνομιλήσουν μεταξύ τους στην Αγγλική γλώσσα. Έπειτα, γυρνώντας στο κεντρικό δωμάτιο, οι συμμετέχοντες απάντησαν στο ερώτημα  «Ποια είδη και μορφές τέχνης μπορείτε να σκεφτείτε;». Οι απαντήσεις που έδωσαν περιλάμβαναν μια μεγάλη ποικιλία μορφών τέχνης, από τη ζωγραφική, την ξυλουργική, τη γλυπτική, τον χορό, τη μουσική και τη λογοτεχνία ως τον κινηματογράφο, τις ψηφιακές τέχνες, τη μαγειρική, την αισθητική-μακιγιάζ, τη φωτογραφία, την αρχιτεκτονική και άλλα πολλά. Ακολούθησε μια νέα δημοσκόπηση στο εργαλείο MentiMeter με θέμα «Ποιο είναι το αγαπημένο σας είδος τέχνης;» όπου η ποικιλία των απαντήσεων απέδειξε ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικές προτιμήσεις όσον αφορά στην τέχνη. Τέλος όλοι οι μαθητές έπαιξαν ένα διαδικτυακό παιχνίδι Kahoot όπου κλήθηκαν να αναγνωρίσουν διάσημα έργα τέχνης (πίνακες ζωγραφικής). Την 3η, 4η, 5η και 7η θέση στο παιχνίδι Kahoot κατέλαβαν μαθήτριες του σχολείου μας.

Τις επόμενες βδομάδες αναμένεται να υλοποιηθούν περισσότερες δραστηριότητες στα πλαίσια του προγράμματος, όπως για παράδειγμα οι μαθητές θα κληθούν να δώσουν τον δικό τους ορισμό για την τέχνη. Επιπλέον, αναμένεται να πραγματοποιηθούν νέες διαδικτυακές συναντήσεις στην Αγγλική γλώσσα, όπου οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με τους ευρωπαίους εταίρους τους, να ανταλλάξουν απόψεις για την τέχνη, να εργαστούν ομαδικά σε εικονικά δωμάτια, αλλά και να διασκεδάσουν συμμετέχοντας σε περισσότερα διαδικτυακά παιχνίδια.