Πρόγραμμα δωρεάν ενισχυτικής διδασκαλίας για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου υλοποιεί και φέτος, για έβδομη συνεχή χρονιά, ο δήμος Νεάπολης-Συκεών, με στόχο την υποστήριξη των οικογενειών που αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στα επιπλέον έξοδα που απαιτούνται για την κάλυψη των αυξημένων αναγκών των μαθητών.

Τα τμήματα αφορούν μαθητές που φοιτούν στη Γ΄ Γυμνασίου και στις τρεις τάξεις των Λυκείων και των τεσσάρων Δημοτικών Ενοτήτων (Συκεών, Νεάπολης, Αγ. Παύλου και Πεύκων). Αυτά προβλέπεται να λειτουργήσουν στα μέσα του Οκτωβρίου, με τα μαθήματα να παραδίδονται από εθελοντές εκπαιδευτικούς στο 2ο Γυμνάσιο Νεάπολης, στο 1ο Γυμνάσιο Πεύκων και στο 2ο ΓΕΛ Συκεών.

Δείτε αναλυτικά το Δελτίο Τύπου

Αφίσσα 2018-2019

Αιτήσεις και δικαιολογητικά:

Η εγγραφή στα τμήματα και η υποβολή των αιτήσεων βρίσκεται σε εξέλιξη, η οποία μπορεί να γίνεται από τους γονείς των ενδιαφερόμενων μαθητών και κατά τη διάρκεια των μαθημάτων, καταθέτοντας και τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Η υποβολή γίνεται καθημερινά στο Γραφείο Παιδείας (Ελ. Βενιζέλου 125, δημοτικό κατάστημα Νεάπολης, 2ος όροφος), τις εργάσιμες ημέρες και ώρες. Επίσης, για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν καλώντας τα τηλεφωνικά νούμερα: 2313.329577, -558, -559.

Τα κριτήρια επιλογής των μαθητών βασίζονται σε κοινωνικά και εισοδηματικά κριτήρια, αλλά και φέτος θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια ώστε να ικανοποιηθούν όλες οι αιτήσεις.

Την ίδια ώρα, συνεχίζονται και οι αιτήσεις για την εθελοντική συμμετοχή εκπαιδευτικών στα Εργαστήρια Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Πέρσι 18 εκπαιδευτικοί μετείχαν εθελοντικά, αποδεικνύοντας στην πράξη το ουσιώδες νόημα του παιδαγωγικού λειτουργήματος.
Προκειμένου, λοιπόν, να καλυφθεί και φέτος το σύνολο των ενδιαφερόμενων μαθητών, με δεδομένες και τις δυσοίωνες εκτιμήσεις για ακόμη μια δύσκολη χρονιά, η δημοτική αρχή απηύθυνε κάλεσμα σε όλους τους εκπαιδευτικούς για συμμετοχή.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώσουν τη σχετική δήλωση (που υπάρχει αναρτημένη στο site του δήμου: www.dimosneapolis-sykeon.gr) και να την αποστείλουν: μέσω fax στον αριθμό 2310. 615034 ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση: grpaideias.neapsyk@n3.syzefxis.gov.gr,  ή επικοινωνώντας με το Γραφείο Παιδείας (Τηλ.: 2313.329577, -558, -559).

ΔΗΛΩΣΗ ΕΘΕΛΟΝΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ

ΑΙΤΗΣΗ ΛΥΚΕΙΟΥ